Derviş Lokumluk

Diğer resimler için tıklayınız...

Ürün Talep Formu

 
 
 
Benzer ürünler için lütfen tıklayınız...

Ürün Detayları

Ürün Kodu A1106 
Ambalaj  Karton Hediye Kutusu
Kutu Ölçüsü  16 x 14.5 x 16cm 
Ürün Ölçüsü  13 x 10cm 
Ürün  Cam Lokumluk 
  

 

Lokumun Tarih Yolculuğu

Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen ‘lokum’, yaklaşık 15.yüzyıldan beri Anadolu`da bilinmektedir. Lokum, özellikle 17.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır.

 

Lokum, 18.yy sonunda Muhittin Hacı Bekir tarafından sert şekerlerden sıkılarak elde edilmiştir. I.Abdülhamit'in yumuşak şekerleme isteği üzerine bir yarışma açılmış ve bu yarışmada da Muhittin Hacı Bekir birinci olmuştur. Bununla birlikte ister 18.yy ister 15.yy'da icat edilmiş olsun, lokumu seri olarak üreten, popülerleştiren ve Avrupa'ya tanıtan kişinin Ali Muhittin Hacı Bekir olduğu tartışmasızdır. Lokum Avrupa`da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla `Turkish Delight` adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlanmıştır. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyılda `Kelle şekeri` olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapım şekli hem de lezzeti değişti.  

 

Günümüzde; sade, fındıklı, Antep fıstıklı, cevizli, bademli, Hindistan cevizli, portakallı, gül yapraklı, çilekli, limonlu lokumların yanı sıra kaymaklı, naneli, vanilyalı ve zencefilli lokumlar olarak pek çok çeşit lokum üretimi yapılmaktadır. Lokumun görünüşü, lokumun tipine özgü ve verildiği şekli korumuş olmalı, lokumun dokusu, elâstik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini alabilmeli, ağızda yumuşak ve kaygan olarak hissedilmelidir.    

 

Biz kendi lokum setlerimizde özellikle çifte kavrulmuş, Antep fıstıklı lokumları kullanıyoruz. Bu lokumları çikolata ile kaplatıyoruz ve özel jelatinlere sardırıyoruz. Bu lokumlar özellikle kahve ile çok güzel gider ve kahve yanı lokumluklar içinde sunulur.  

 

Derviş Lokumluk Seti kurumsal firmalar için neden doğru bir hediye tercihidir?

Lokum Türk kültürünün vazgeçilmez tatlarından biridir. Lokumu hem Türkler hem de yabancılar çok severler. Dolayısıyla her zaman için aranan popüler bir hediye olmuştur. Lokum o kadar anahtar bir hediyedir ki, herkese her zaman hediye edilebilir. Kurumsal hediye olarak lokum çok makbul bir hediyedir. Ve en önemlisi; lokumu alan kişi muhakkak mutlu olur.    

 

Derviş Lokumluk Setini tasarlamamızdaki temel amaç, kurumsal hediye arayan firmalara farklı bir öneri getirmekti. Kurumsal hediye arayışındaki firmalar, devamlı farklı bir kurumsal hediye alternatifi sunmamızı isterler. Hediye kutusuna çok önem verirler. Derviş Lokumluk setinin karton hediye kutusuyla keyifli bir sunumu olduğu için, kurumsal hediye amacına tam uyar. Derviş Lokumluk çok güzel bir kahve yanı lokumluğudur. Firmalar kurumsal tanıtımlarını yapabilirler. Arzu edilirse, hem Derviş lokumluk setinin kutusunun üzerine varak baskı ile firma logosunu basabiliyoruz. Hem de cam lokumluğun üzerine kumlama metodu ile firma logo uygulaması yapabiliyoruz. Bu uygulama da firmalara kurumsal tanıtımlarında avantaj sağlıyor. Kurumsal hediye, etkinlik hediye, kurumsal tanıtım arayışında olan firmalara, Derviş Lokumluk Seti çok güzel bir alternatiftir.

343c90a0-baa2-48f7-ab39-894ecfb8962d f0ccb41f-c831-46e0-8293-e832692ce89b d0cd955a-0310-4e20-8957-2f8e65c1f54f 5ccc0eec-2d8f-45f8-9909-5c32d3302abd