'Sakızlım Tekli' Kahve ve Damla Sakızlı Macun Seti

Diğer resimler için tıklayınız...

Ürün Talep Formu

 
 
 

 

Ürün Detayları

Ürün Kodu  A0636
Ambalaj  Cilalı Ahşap Kutu 
Ambalaj Ölçüsü  24 x 26 x 10.5cm 
Ürünler   
- Özel motifli porselen tabak (1 adet) 
- Altın kulplu porselen fincan (1 adet) 
- Damla sakızlı macun (1 adet) 
- Porselen kaşık (1 adet) 
- Su bardağı (1 adet)  

 

* Kapağında 'Ege taş evi' kabartmalı seramik rölyef kullanılmıştır.
* Türk Kahvesi ile ilgili türkçe ve ingilizce bilgi föyü kutunun içindedir.

 

Damla Sakızlı Türk Kahvesi:

Özellikle 2010 yıllardan itibaren oldukça popüler aromalı kahveler arasında yer almaktadır. Bunun temel nedeni turizm ile birlikte çok fazla kişinin Alaçatı’yı ziyaret etmesi ve bunun sonucunda bu tatla tanışmasıdır. Damla Sakızlı Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metoduna damla sakızının eklenmesi ile oluşmuştur. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, özellikle de ikramıyla kendine özgü bir kimliği vardır. 

 

Hazırlanışa gelince; 1 parça damla sakızı (nohut büyüklüğünde) havanda iyice ezerek toz haline getirilir ve 100 gram çekilmiş kahveye katılarak iyice karıştırılır ve kavanozda saklanır. Biraz dinlendikten sonra bildiğimiz gibi Türk kahvesi pişirilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur: Eğer sakızı çok küçük parçalara kadar bölerseniz ve adeta un haline getirirseniz, kahvenizde sadece aromasını hissedersiniz. Ancak sakızı o kadar küçük parçalara ayırmazsanız, kahvenizi içerken ağzınıza sakız parçaları gelecektir. Her ikisini de isteyenler vardır. Bazıları ağzına sakız parçaları gelmesini istemezken, bazıları da bundan çok büyük keyif almaktadır. Her halükarda Sakızlı Türk Kahvesi’ni sevmeyen yoktur.

 

Alaçatı tipi kahve sunumu:

Porselen kaşığın ucu ile sakız macunu alınır ve su dolu bardağa konulur. Kahve servisi yapılırken, su bardağı bu şekilde verilir. Genel uygulamada; kahve öncesi su içilir ve sonra kaşık ucundaki macun yenilir. Bunu takiben damla sakızlı kahve içilir. Kişilerin zevk ve damak tadına göre bu sıralama değişmekle birlikte, sunumun zarifliği içen kişiye ayrı bir tat vermektedir.

 

Kahveden önce neden su içilir?

Serviste ağız tadının kahveye hazırlanması için bir bardak soğuk su bulundurulması kahve kültürünün içinde yer alır. Kahve, yemek sonrası hazmı kolaylaştırıcı ve keyif verici olduğundan su, kahveden önce içilerek ağız temizliği yapılır; ki böylece kahvenin tadı daha iyi alınabilir.

343c90a0-baa2-48f7-ab39-894ecfb8962d f0ccb41f-c831-46e0-8293-e832692ce89b d0cd955a-0310-4e20-8957-2f8e65c1f54f 5ccc0eec-2d8f-45f8-9909-5c32d3302abd Acep nereye gittik ki :)